Bojujte proti virům ve finské sauně! Saunování má dobrý vliv na imunitu i psychickou pohodu

//

V sauně uvolníte tělo i mysl. Saunování podpoří imunitu a ničí viry, včetně viru covid-19, který nemá šanci přežít vysokou teplotu finské sauny. Kromě značného vlivu na zvýšení obranyschopnosti sauna pomáhá uvolnit svaly a působí dobře na psychiku, snižuje stres a zlepšuje kvalitu spánku. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným a nedopřát si pravidelnou dávku relaxace a péče o zdraví zároveň?

Jak se správně saunovat?

Aby se dostavil očekávaný příznivý účinek, při saunování dodržujte pár základních pravidel. Před vstupem do sauny ze sebe ve sprše smyjte nečistoty a s sebou do sauny si vezměte prostěradlo, případně ručník, který vložíte pod sebe. V sauně pobývejte maximálně 15 minut, pokud se saunováním začínáte, v sauně setrvejte jen do doby, než vám teplo začne být nepříjemné. Pokud chcete podpořit skvělý efekt sauny na pokožku, můžete si v průběhu saunování vmasírovat kosmetické přípravky určené do sauny (peelingy a jiné).

Sauna a koronavirus

Máte strach, jestli je domácí saunování v době koronavirové pandemie bezpečné? Ano, je, nebojte se! Sauna posiluje imunitu, koronavirus navíc nepřežije vysoké teploty, sauna se proto vřele doporučuje. Podpořit své zdraví horkem finské sauny je dobrá věc, pokud tedy máte tu možnost, neváhejte. Teplota finské sauny může být různě vysoká, často dosahuje až 90 °C a v takovém horku nemá virus nejmenší šanci přežít.

Sauna zrychluje oběhovou soustavu, tělo se okysličuje a tvoří se bílé krvinky, jejichž funkce v těle je boj s infekcí. Lidé, kteří navštěvují saunu pravidelně, mají menší riziko nákazy virovou infekcí. Pokud tedy chcete zvýšit šance svého těla při obraně před koronavirem, domácí sauna je jednou z možností.

Kdy naopak není vhodná návštěva sauny?

I když sauna působí příznivě na imunitu člověka, pokud u vás už nemoc propukla, návštěvu sauny zvažte. Saunování slouží jako prevence, z probíhající nemoci (například onemocnění virem Covid-19) vás nevyléčí. Někteří lidé tvrdí, že pokud je potká běžné nachlazení, sauna u nich urychlí průběh nemoci a oni se dříve cítí zase fit, obecně vzato se však tohle nedoporučuje.

Pozitivní účinky sauny na lidské tělo

Ne nadarmo se říká, že sauna má na lidské tělo vliv jako intenzivní sportovní trénink. Zvyšuje se tepová frekvence, zlepšuje se krevní oběh. Teplo sauny má na tělo blahodárný účinek. Není výjimkou, že při saunování vypotíte až půl litru potu! Návštěvou finské sauny navíc skvěle doplníte i svou snahu o redukci váhy. Ve finské sauně spálíte za 15 minut až 300 kalorií.

Účinky sauny oceníte i po sportovním výkonu. V sauně se uvolní namožené svaly, tělo si odpočine a zregeneruje. Saunování zamezí vyplavení kyseliny mléčné, svaly tak nebudou bolet.  Sauna pomáhá přirozenému procesu hojení těla, snižuje intenzitu chronických bolestí, pomáhá třeba při bolesti zápěstí způsobené syndromem karpálního tunelu. Při saunování ulevíte kloubům od bolesti, teplo finské sauny zvyšuje protažitelnost kolagenních vláken. V sauně také se vyplaví toxiny z kůže, pokožka se prokrví a na pohled vypadá krásněji a zdravěji.

Do sauny pro úlevu od stresu a lepší spánek

Nejen to fyzické zdraví je důležité. Současná doba je nelehká a velkou část lidí trápí nadměrný stres, nespavost nebo deprese. V sauně zklidníte svoji psychiku, v tmavém a klidném prostředí domácí finské sauny si po celém dni odpočinou všechny vaše smysly. Endrorfiny se vyplaví a vy načerpáte novou energii do dalších dnů. V sauně se navíc příjemně unavíte, bude se vám lépe usínat a spánek bude kvalitnější.

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.

Bohuslav Gallistl
Stradov 37
382 41 Stradov Omlenice

Sauny na míru
Infrasauny
Domácí sauny